Blog naszej kancelarii

S24 – szybsza i tańsza rejestracja spółki przez internet

s24 kancelaria prawna rejestracja spółki przez internet adwokat radca prawny

Spis treści

S24 – rejestracja spółki przez internet

Rejestracja spółki w systemie S24 jest stosowanym coraz częściej rozwiązaniem, które w znaczący sposób ułatwia zakładanie spółek. W przeciwieństwie do tradycyjnych procedur rejestracyjnych, s24 umożliwia założenie spółki bez wychodzenia z domu. Odmiennie, niż standardowo, jak choćby w przypadku najczęściej wybieranego podmiotu, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy jednak zawsze jest to najlepszą opcją? Jakie są zalety takiego rozwiązania.

Rejestracja spółki przez internet w S24 – jak działa?

System S24 umożliwia rejestrację spółek przez Internet przy wykorzystaniu gotowych formularzy i wzorców dokumentów. Najważniejszym krokiem w procesie rejestracji nowego podmiotu jest sporządzenie umowy spółki. W systemie S24 wspólnicy mają możliwość wyboru podstawowych wariantów rozwiązań prawnych, takich jak:

  • wysokość udziałów,
  • liczba wspólników,
  • długość kadencji zarządu,
  • sposób reprezentacji spółki,
  • zasady dotyczące zaciągania zobowiązań przekraczających określone wartości.

Dzięki automatyzacji i uproszczeniu, proces rejestracji od dnia złożenia wniosku może trwać zaledwie kilka dni, co czyni go wyjątkowo atrakcyjnym dla przedsiębiorców zmierzających do jak najszybszego powołania do życia nowej spółki.

Podpisy wspólników w S24

Jedną z zalet wykorzystania S24 jest możliwość zawiązania nowej spółki bez konieczności spotykania się wspólników w jednym miejscu. Treść każdego dokumentu oraz wniosku o rejestrację spółki można podpisać przy wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego czy profilu zaufanego. Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli wniosek o rejestrację spółki lub jakiekolwiek z załączonych dokumentów zawierają braki formalne, proces rejestracji spółki może znacząco się wydłużyć. Oprócz tego, rejestrując spółkę przez internet w s24 można udzielić pełnomocnictwa do czynności w systemie.

Rejestracja spółki przez Internet – opłata

Po podpisaniu wniosku należy opłacić wniosek o rejestrację nowego podmiotu. Można to uczynić wprost z poziomu systemu za pomocą płatności online. Opłata za dokonanie wpisu wynosi 250 zł, zaś opłata za obowiązkową publikację ogłoszenia o rejestracji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wynosi 100 zł.

Czy rejestracja spółki przez Internet zawsze jest wystarczająca?

Chociaż system S24 jest wygodny, nie zawsze spełnia wszystkie potrzeby przyszłych wspólników. Jego największym ograniczeniem jest brak możliwości modyfikacji umowy spółki, np. dodatkowego zabezpieczenia interesów niektórych wspólników czy różnicowania ich pozycji. Jeśli wspólnicy chcą wnieść do spółki wkłady niepieniężne (np. nieruchomości czy prawa własności intelektualnej) lub wprowadzić bardziej niestandardowe rozwiązania, konieczne może być skorzystanie z usług notariusza. Dodatkowo, przy bardziej skomplikowanych strukturach organizacyjnych czy planowanych inwestycjach warto rozważyć indywidualne dopasowanie umowy spółki, które jest możliwe wyłącznie poza systemem S24. O ważnych kwestiach i różnicach pomiędzy spółkami również przeczytasz na blogu – zakładanie spółki (podstawowe informacje, częste błędy).

Kancelaria – rejestracja spółek przez internet S24

Decyzja o formie rejestracji spółki powinna uwzględniać zarówno prostotę procedury, jak i specyfikę planowanej działalności. W przypadku wątpliwości dotyczących wyboru między S24 a tradycyjną formą rejestracji, warto skonsultować się z kancelarią zajmującą się obsługą przedsiębiorców. Profesjonalne wsparcie adwokata lub radcy prawnego pozwoli uniknąć potencjalnych błędów oraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie interesów wspólników.

Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią prawną i poznania wariantów współpracy.

dr Rafał R. Wasilewski