Blog naszej kancelarii

UZP: komentarz do nowego Prawa zamówień publicznych

ogłoszenie uzp o komentarzu do nowego pzp
W tym tygodniu ukazał się zapowiadany przez UZP bezpłatny komentarz do nowego Prawa zamówień publicznych, opracowany przez pracowników UZP.

Spis treści

Na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych zapowiadano opracowanie komentarza do nowego Prawa zamówień publicznych, które weszło w życie z początkiem 2021 r. Zgodnie z wyjaśnieniami „Celem tego dokumentu jest też przekazanie uczestnikom rynku zamówień publicznych odpowiedzi i wskazówek w zakresie mogących się pojawić u nich wątpliwości związanych ze stosowaniem nowych przepisów w szczególności w początkowym okresie ich stosowania. Publikacja będzie wynikiem pracy specjalistów – pracowników Urzędu. Termin wydania Komentarza uzależniony jest od procesu legislacyjnego nowelizacji nowego Pzp.”.

W ostatnim tygodniu poinformowano, że prace nad komentarzem zostały ukończone i udostępniono wynik tych prac w wersji elektronicznej. Na stronie internetowej UZP można nieodpłatnie pobrać plik PDF z komentarzem do nowego Prawa zamówień publicznych. Jak dodatkowo zapowiedziano „trwają prace związane z drukiem publikacji. Dodatkowo, pracownicy Urzędu przygotowują interaktywną, elektroniczną wersję komentarza, która pozwoli bez problemu nawigować po rozdziałach i konkretnych artykułach, co do których poszukiwać będą Państwo informacji. Wersja interaktywna zostanie udostępniona w ciągu następnych dni.”.

Klientów naszej kancelarii prawa gospodarczego, którzy są aktywni na rynku zamówień publicznych zachęcamy do posiłkowania się opublikowanym przez UZP komentarzem. Trzeba jednocześnie pamiętać, że komentarz nie jest źródłem prawa i wyrażone w nim stanowisko nie może być traktowane jako wiążące stanowisko UZP. Nie ma także podstaw prawnych, że KIO będzie podzielała kierunek interpretacji przepisów nowego Prawa zamówień publicznych zawarty w publikacji.

W przypadku wątpliwości co do stosowania nowego Prawa zamówień publicznych, zapraszamy do skorzystania z usług radcy prawnego.