Pozwanie spółki bez zarządu – ustanowienie kuratora
Wydaje się, że spółka bez zarządu jest problemem dla wierzyciela. Nie jest to do końca prawda. Jeśli spółka nie posiada zarządu lub zarząd jest niezdolny do działania, możliwe jest ustanowienie kuratora dla osoby prawnej. Procedura ta została przewidziana w art. 69 kodeksu postępowania cywilnego. Kuratora można ustanowić zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego, jak i w jego toku. Co istotne, w toku sprawy cywilnej wniosek o ustanowienie kuratora może zgłosić strona przeciwna. Czyli ta, która chce skutecznie pozwać spółkę. W wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić kuratora także z urzędu. Dzieje się tak, jeżeli sąd zauważy brak organu uprawnionego do reprezentacji strony będącej osobą prawną. Przepisy warunkują taką okoliczność istnieniem przesłanki ważnego interesu społecznego lub bezpieczeństwa obrotu.
Brak organu w spółce a ustanowienie kuratora – podstawy prawne i procedura
Zgodnie z art. 69 k.p.c., kuratora dla osoby prawnej ustanawia się w sytuacji, gdy osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw lub być reprezentowana ze względu na brak organu albo brak w składzie organu uprawnionego do jej reprezentowania. Ustanowiony kurator reprezentuje spółkę wyłącznie na potrzeby konkretnej sprawy sądowej. Jego uprawnienia ograniczają się do czynności związanych z konkretnym postępowaniem. Jeżeli sąd rejestrowy również ustanowi kuratora na podstawie art. 42 § 1 k.c., to kurator ustanowiony w toku sprawy sądowej zostaje odwołany. W jego miejsce wchodzi zaś kurator zarejestrowany w KRS.
Brak zarządu a możliwość likwidacji spółki przez kuratora
Na podstawie art. 42 § 1 k.c. możliwe jest również ustanowienie kuratora przez sąd rejestrowy. Taki kurator ma szersze kompetencje niż kurator ustanowiony na podstawie art. 69 k.p.c. – jego zadaniem jest przede wszystkim doprowadzenie do uzupełnienia składu organu lub, jeśli to niemożliwe, przeprowadzenie likwidacji spółki. W przypadku gdy spółka praktycznie nie prowadzi już działalności, a brak zarządu uniemożliwia jej funkcjonowanie, kurator może zainicjować proces likwidacji i zakończenia bytu prawnego spółki. To ważne narzędzie, zwłaszcza dla wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje należności i skutecznie zakończyć spór.
Pozywanie spółki bez zarządu
W praktyce należy pamiętać, że ustanowienie kuratora może powodować przedłużenie postępowania. Wtedy sąd musi rozpoznać wniosek o ustanowienie kuratora i wyznaczyć odpowiednią osobę. Jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązanie zabezpiecza prawa wierzyciela i umożliwia dalsze prowadzenie sprawy. Warto również zauważyć, że kurator powołany przez sąd cywilny ma ograniczone kompetencje. Taki kurator działa wyłącznie w granicach upoważnienia określonego w postanowieniu sądu. Nie ma prawa do zarządzania całą działalnością spółki, lecz tylko do reprezentowania jej w konkretnej sprawie.
Kancelaria pozew przeciwko spółce bez zarządu
Brak zarządu w spółce nie zamyka wierzycielowi drogi do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Możliwe jest ustanowienie kuratora, który będzie reprezentował spółkę przed sądem. Pamiętać należy, że brak zarządu w spółce może być także związany z brakiem w spółce majątku. Dlatego warto mieć na uwadze, że istnieć będzie możliwość pozwania poprzednich członków zarządu w trybie art. 299 k.p.c. (więcej o tym zagadnieniu piszemy we wcześniejszych wpisach).
Nasza kancelaria posiada doświadczenie w sprawach, w których dochodzi do braku zarządu w spółce. Świadczymy kompleksową pomoc prawną w zakresie windykacji należności i reprezentacji przed sądami, również w sprawach wymagających ustanowienia kuratora dla pozwanego podmiotu.
Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują wsparcia prawnego – zapraszamy do kontaktu.
- Pozew przeciwko spółce bez zarządu - 2 czerwca 2025
- Sprzeciw od wyroku zaocznego – co trzeba wiedzieć? - 26 maja 2025
- Sukces kancelarii: prawo sportowe – wynagrodzenie agenta sportowego - 19 maja 2025