Blog naszej kancelarii

GPSR: czy zawsze instrukcje i informacje na temat bezpieczeństwa są niezbędne?

GPSR instrukcje i informacje o bezpieczeństwie
GPSR, chociaż jego wdrożenie było obowiązkiem już w grudniu 2024 r., nadal pozostaje aktualnym tematem. Wielu przedsiębiorców dopiero wdraża odpowiednie procedury i dokumenty, a niektórzy nadal dostosowują swoje działania, aby zachować pełną zgodność z prawem. Jednym z bardzo często pojawiających się pytań ze strony firm jest: czy do każdego produktu musimy opracować i dołączać instrukcję bezpieczeństwa? Dzisiejsze opracowanie ma krótko wyjaśnić, co naprawdę w tym zakresie przewidują postanowienia GPSR.

Spis treści

GPSR: instrukcje i informacje nt. bezpieczeństwa – obowiązek?

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym nr 2023/988 z 10.05.2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR) jego podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oferowanych na rynku produktów. Najwięcej obowiązków spoczywa na producencie.

To on właśnie, według art. 9 ust. 7, ma za zadanie dołączyć do swojego produktu jasne instrukcje i informacje na temat bezpieczeństwa. Co jednak istotne, analogiczną powinność przypisano importerowi. Również importer jest zobowiązany zapewnić, aby do importowanego produktu były dołączone jasne instrukcje i informacje na temat bezpieczeństwa.

Wynika to w tym przypadku z art. 11 ust. 4 rozporządzenia.Jakkolwiek można by uznać, że jest to obowiązek bezwzględny, to tak nie jest. Intencją GPSR jest zapewnienie bezpieczeństwa, nie zaś obwarowanie obrotu gospodarczego nadmiernymi wymogami dokumentacyjnymi. Przepisy rozporządzenia jednoznacznie tłumaczą, że takie obowiązki nie są bezwyjątkowe. Otóż producent czy importer nie muszą w pewnych przypadkach tworzyć i przekazywać wspomnianych dokumentów. Kiedy? Wówczas, gdy dany produkt może być używany bezpiecznie i w sposób zamierzony przez producenta bez takich instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa.

Brak obowiązku sporządzania i dołączania instrukcji i informacji o bezpieczeństwie

Producent czy importer nie ma obowiązku tworzenia i wydawania wspomnianej dokumentacji, gdy produkt sam w sobie jest już wystarczająco bezpieczny. Z motywu 22 rozporządzenia wynika, że wysoki poziom bezpieczeństwa należy osiągnąć przede wszystkim dzięki projektowi i właściwościom produktu. Dodatkowo uwzględnia się zamierzony i przewidywany sposób zastosowania oraz warunki używania produktu.

Dopiero inne ryzyka, które występują pomimo ww. czynników, powinniśmy minimalizować „za pomocą określonych zabezpieczeń, takich jak ostrzeżenia i instrukcje”.

Instrukcje i informacje – jaki język?

Przepisy GPSR są jednoznaczne, w jakim języku muszą być instrukcje i informacje dotyczące bezpieczeństwa. Mówi się o „języku łatwo zrozumiałym przez konsumentów, określonym przez państwo członkowskie, w którym dany produkt jest udostępniany”. Co to znaczy? Nic innego niż to, że gdy produkt trafia na rynek polski, to wystarczające jest dołączenie odpowiednich dokumentów właśnie w języku polskim. Nie ma obowiązku przekazywania wielojęzycznych wielostronicowych broszur. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby – w miarę możliwości – takie informacje i instrukcje były w formie obrazkowej. Schematy, obrazki czy piktogramy są przecież wspólne i zrozumiałe dla konsumentów mówiących w różnych językach.

Forma instrukcji i informacji o bezpieczeństwie według GPSR

Instrukcje i informacje na temat bezpieczeństwa powinny być zrozumiałe dla konsumenta. Z samych przepisów GPSR nie wynika, jaka ma być forma takiej dokumentacji. Niemniej z motywu 32 można wnioskować, że można ją przekazać w formie elektronicznej. Prawodawca unijny wyjaśnia bowiem: „[…] instrukcje i informacje dotyczące bezpieczeństwa w formie cyfrowej za pomocą rozwiązań elektronicznych, takich jak kod QR lub matrycowy kod kreskowy.”

Podsumowanie

Warto zapamiętać, że chociaż GPSR nakłada na producentów, importerów i dystrybutorów różne obowiązki. Nie wszystkie musimy w każdym przypadku realizować. Tak jest w przypadku właśnie instrukcji i informacji na temat bezpieczeństwa. Dokumenty te sporządzić trzeba i dołączyć do produktu, jeżeli ryzyka dla bezpieczeństwa nie wyeliminowano na etapie projektowania i wytworzenia. Dodatkowo, bez nich nie można używać bezpiecznie produktu w sposób zamierzony przez producenta (i czytelny dla konsumenta). Doświadczony w GPSR adwokat lub radca prawny z łatwością udzieli wsparcia przy sprostaniu wymogom prawnym, także nowo tworzonego biznesu.

Jeżeli szukają Państwo wsparcia prawnego we wdrożeniu GPSR lub obsługi prawnej swojej firmy e-commerce, zapraszamy do kontaktu z nasza kancelarią prawną!

dr Rafał R. Wasilewski