Blog naszej kancelarii

Ochrona dobrego imienia (dóbr osobistych) przedsiębiorcy i spółki

ochrona renomy i dóbr osobistych firmy przedsiębiorcy
Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często wiąże się z koniecznością ochrony dobrego imienia przedsiębiorcy. Mając na uwadze znaczenie opinii zamieszczonych w Internecie dotyczących konkretnej firmy czy produktów lub usług przez nią oferowanych, zastanowić należy się nad określeniem, jakie są granice dopuszczalnej krytyki. Czy przedsiębiorcy mają prawo do ochrony dóbr osobistych? W jaki sposób można przeciwdziałać krzywdzącym opiniom, które mogą mieć realny wpływ na renomę, a co za tym idzie wyniki finansowe firmy?

Spis treści

Ochrona dobrego imienia – dobra osobiste przedsiębiorcy oraz spółek

Ochrona dobrego imienia (dóbr osobistych) przedsiębiorców to zagadnienie bardzo ważne dla obrotu gospodarczego. Orzecznictwo sądowe utrzymuje, iż dobre imię przedsiębiorcy jest związane z opinią, jaką mają o nim uczestnicy rynku. Mowa o obecnych oraz potencjalnych klientach danej firmy. W istocie zatem takie zachowania, które mogą doprowadzić do utraty zaufania potencjalnych klientów wobec firmy, stanowią naruszenie jej dóbr osobistych. Naruszeniem dóbr osobistych będzie przede wszystkich formułowanie nieuzasadnionej krytyki czy fałszywych oskarżeń. Mogą one bowiem skutkować rzeczywistymi stratami wizerunkowymi czy finansowymi, niemożliwymi do odbudowania. Co istotne, chociaż „dobra osobiste” kojarzą się nam z człowiekiem, ich ochrony może domagać się także podmiot gospodarczy. Możliwość ochrony dóbr osobistych osoby prawnej (np. spółki z o.o.) potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 3.10.2023 r. (III CZP 22/23).

Czy można usunąć negatywne komentarze w internecie?

Prawo do swobody wypowiedzi nie jest nieograniczone. Nie może ingerować w wolności innych osób. W przypadku przedsiębiorców zaznaczyć należy, że dopuszczalna jest w Internecie uzasadniona oraz merytoryczna krytyka. Musi się ona jednak opierać na rzeczywistych doświadczeniach z produktami czy usługami firmy. Należy odróżnić taką krytykę od działań, które ukierunkowane są na przedstawienie firmy w negatywnym świetle. Chodzi o używanie obraźliwych określeń czy recenzowanie działalności, pomimo braku rzeczywistych doświadczeń z konkretnym podmiotem. Przedsiębiorca musi oczywiście liczyć się z oceną swoich działań, nawet jeśli taka ocena będzie miała charakter negatywny. Krytyka musi być rzetelna, oparta na faktach i pozbawiona elementów, które mają na celu zbudowanie negatywnego wizerunku przedsiębiorcy. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat innego przedsiębiorcy może być uznane zarówno za zakruszenie dóbr osobistych, jak również czyn nieuczciwej konkurencji. Z powołaniem na odpowiednie przepisy, można żądać usunięcia niepochlebnych opinii o swojej firmie. Takie żądania można skierować także do administratora (właściciela) forum internetowego.

Ochrona dobrego imienia w praktyce

Przedsiębiorca może przeciwdziałać praktykom, które nastawione są na zbudowanie jego negatywnego wizerunku. Ma prawo do żądania usuwania opinii i komentarzy na temat działalności swojej firmy. W celu realizacji swoich praw może nawet skorzystać z drogi sądowej. Tak można żądać usunięcia opinii czy też zamieszczenia przeprosin, które pozwolą na zmniejszenie negatywnych następstw związanych z nieuzasadnioną krytyką. W określonych przypadkach nie można także wykluczyć postępowania karnego.

Podsumowanie

Dbanie o dobre imię przedsiębiorcy jest istotnym aspektem prowadzenia działalności, szczególnie w dobie powszechnej cyfryzacji i łatwego dostępu do Internetu. Bezpodstawna krytyka, negatywne opinie czy nieuczciwe działania konkurencji mogą poważnie zaszkodzić wizerunkowi firmy i wpłynąć na jej funkcjonowanie. W takich sytuacjach kluczowe jest skuteczne zabezpieczenie swoich dóbr osobistych oraz szybka reakcja na naruszenia. Warto powierzyć to zadanie doświadczonym prawnikom, którzy pomogą dochodzić swoich praw i minimalizować ewentualne szkody.

Nasza kancelaria prawna oferuje kompleksowe wsparcie w tym zakresie, zapewniając przedsiębiorcom profesjonalną ochronę prawną. Posiadamy bogate doświadczenie m.in. w usuwaniu negatywnych wpisów (komentarzy) o przedsiębiorcach na forach internetowych.

dr Rafał R. Wasilewski