Czym jest ugoda i dlaczego warto ją rozważyć?
Ugoda to porozumienie między stronami, które pozwala na zakończenie sporu sądowego lub pozasądowego bez rozpoczynania procesu sądowego albo już w jego trakcie. Strony dochodzą do kompromisu, oszczędzając czas, pieniądze i energię. Jak zauważa radca prawny dr Rafał R. Wasilewski:
Ugoda to nie tylko sposób na zakończenie konfliktu (sporu), ale również okazja do zachowania kontroli nad jego wynikiem. Dzięki ugodzie można uniknąć ryzyka nieprzewidywalnego wyroku, który może być zaskoczeniem. Nie zawsze strona jest zadowolona z uzyskanego wyroku, a apelacja niekoniecznie doprowadzi do oczekiwanej zmiany wyroku w pierwszej instancji. Za to na warunki ugody muszą przystać obydwie strony konfliktu – to one ustalają, jak zakończy się ich spór. Dlatego warunki ugody są akceptowalne i pewne.
Największe zalety ugody
Zawarcie ugody może być atrakcyjne z wielu powodów Jest kilka kwestii, na które zwykle zwraca się uwagę, przedstawiające korzyści ze skorzystania z ugody.
- Oszczędność czasu i pieniędzy
Młyny sprawiedliwości mielą powoli – postępowania sądowe mogą trwać miesiące, a nawet lata. Nie możemy mieć pewności, w jakim czasie uzyskamy prawomocny wyrok sądowy i zakończymy spór. Ugoda pozwala z kolei na szybkie zakończenie sprawy, co przekłada się na znacznie niższe koszty – zarówno finansowe, jak i emocjonalne. Przykładowo, zamiast czekać na zasądzenie dochodzonej kwoty (której sąd wcale nie musi zasądzić), możemy od przeciwnika odzyskać pieniądze tu i teraz, a następnie przeznaczyć je na dowolny cel, w tym na inwestycję. Nawet wtedy, gdy sprawa jest już w sądzie, zawarcie ugody pozwala zminimalizować koszty – zgodnie z prawem możliwe jest odzyskanie poniesionej już opłaty od pozwu. - Mniejsze ryzyko
Decydując się na ugodę, samodzielnie ustalane są warunki porozumienia. Mediator może oczywiście pomóc je sprecyzować. Poprzez uwzględnienie przez strony sporu warunków, które akceptują, unika się ryzyka wyroku. Wyrok sądu może zaskoczyć. Możemy być przekonani o swojej racji, ale sąd może być innego zdania i nie uwzględnić pozwu. - Poufność
Proces sądowy jest jawny, co oznacza, że szczegóły sporu mogą być dostępne publicznie. Nawet postronna osoba może przyjść do sądu i uczestniczyć w rozprawie jako publiczność, przysłuchując się szczegółom sprawy. Nie w każdej sytuacji można skutecznie ograniczyć dostęp do udziału w rozprawach publiczności. Ugoda pozwala zachować dyskrecję, co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców dbających o reputację. Można zastrzec w ugodzie zakaz rozpowszechniania o niej informacji. Z kolei, gdy ugoda zawierana jest z pomocą mediatora, obowiązuje go tajemnica mediacyjna. - Zachowanie relacji biznesowych
W przypadku konfliktów między przedsiębiorcami, ugoda zwiększa szansa na kontynuowanie współpracy po zakończeniu sporu. Dzięki niej obie strony mogą wyjść z sytuacji „z twarzą”. Z kolei prowadzenie procesu sądowego i zakończenie go wyrokiem, często potrafi trwale zerwać relacje biznesowe.
Kiedy warto zawrzeć ugodę?
Ugodę można zawrzeć praktycznie w każdej sprawie (z drobnymi wyjątkami). Czy ugodowe zakończenie sprawy jest dobrym wyborem w naszej sytuacji? Jest to zawsze kwestia indywidualna. Jednak warto poważniej pomyśleć nad ugodą wtedy, gdy:
- chcemy uniknąć kosztów długiego procesu (albo w ogóle procesu sądowego – ugoda pozasądowa)
- zależy nam na szybkim zakończeniu sprawy
- ryzyko przegranej w sądzie jest znaczące albo rozkłada się w okolicach 50:50
- zależy Ci na zachowaniu relacji z drugą stroną (proces i wyrok sądowy choćby w jednym nieporozumieniu potrafią skutecznie zaprzepaścić nawet wieloletnią współpracę)
- spór dotyczy kwestii finansowych (mamy spór o pieniądze, a nie „o zasady”, nie ma podłoża personalnego), które można rozwiązać na drodze kompromisu
Przykłady naszych sukcesów przy zawieraniu ugód
Nasza kancelaria radcy prawnego w okresie od czerwca do grudnia 2024 r. doprowadziła do zawarcia aż 15 ugód w imieniu naszych klientów. Każda z nich pozwoliła na szybkie, pewne i korzystne (akceptowalne) zakończenie sprawy sądowej.
Największy sukces stanowi ugoda, w której radca prawny dr Rafał R. Wasilewski wynegocjował dla klienta ograniczenie jego odpowiedzialności o ponad 1.000.000 zł. Dzięki tej ugodzie klient uniknął kontynuacji długiego procesu sądowego, kosztów tego procesu oraz ma pewność wyniku sporu.
Nie jest to jedyny sukces naszej kancelarii prawnej w obszarze negocjowania i zawierania ugody dla klienta. Jak informowaliśmy na blogu, w pierwszym kwartale roku doprowadziliśmy do wynegocjowania ugody klienta z ubezpieczycielem na kwotę ponad 70.000 euro oraz uwzględnienia odpowiedzialności co do pozostałej kwoty ponad 130.000 euro.
Z kolei w 2022 r. radca prawny dr Rafał R. Wasilewski doprowadził do zawarcia ugody, dzięki której klienci kancelarii uzyskali od przeciwnika aż 580.000 zł więcej niż proponował przeciwnik.
Dlaczego warto wybrać naszą kancelarię?
Zawarcie korzystnej ugody wymaga wiedzy prawniczej, doświadczenia w negocjacjach i umiejętności przewidywania skutków prawnych. Radca prawny dr Rafał R. Wasilewski, specjalizujący się w prawie gospodarczym oraz sporach gospodarczych, ma na swoim koncie wiele sukcesów w tym zakresie. Choćby te opisane powyżej. Podejmując sprawę do prowadzenia oraz na dalszych etapach, analizujemy ryzyko procesowe i informujemy klienta, gdy dostrzeżemy zasadność przemyślenia ugody. Także wtedy, gdy to przeciwnik albo sąd wystąpi z taką propozycją, analizujemy potencjalne szanse i zagrożenia dla kontynuacji procesu.
W przypadku podjęcia negocjacji, dbamy o interesy klientów. Staramy się uzyskać jak najlepsze warunki finansowe i prawne oraz minimalizować wszelkie ryzyka związane z treścią ugody. Kształt ugody i zapis konkretnych postanowień (punktów) trzeba starannie zweryfikować, aby nie narazić się na żadne haczyki albo nie doprowadzić do negatywnych skutków, których przecież nie chcemy. Oczywiście decyzja o zatwierdzeniu warunków ugody jest zawsze ostateczną decyzją klienta. Radca prawny czy adwokat może wyrazić swoją opinię o celowości ugody, ale to klient powinien mieć sam przekonanie, że ugoda jest dla niego dobrym rozwiązaniem.
Podsumowanie
Zgodnie z przedstawionymi informacjami, ugoda to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i uniknąć stresu. Nasza kancelaria, z radcą prawnym dr Rafałem R. Wasilewskim na czele, ma bogate doświadczenie w negocjowaniu ugód korzystnych dla klientów. Jeżeli otrzymałeś propozycję ugodową i chcesz ją przeanalizować albo negocjować warunki ugody, możemy w tym pomóc.
Zapraszamy do kontaktu – razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie Twojego problemu prawnego!
- Umowa o roboty budowlane – kluczowe zasady - 20 stycznia 2025
- Prawo e-commerce a GPSR – co warto wiedzieć? - 6 stycznia 2025
- Apelacja cywilna: metodyka na egzamin zawodowy – nowa książka radcy prawnego dr Rafała R. Wasilewskiego - 30 grudnia 2024