Blog naszej kancelarii

Sukces kancelarii: ugoda pozasądowa

kancelaria radcy prawnego - sukces: ugoda
Radca prawny nie zawsze musi pomagać przed sądem. Analiza prawna i wsparcie w negocjacjach jest także ważne. Dzięki temu uzyskaliśmy dla klienta 580.000 zł w ramach ugody pozasądowej.

Spis treści

Wprowadzenie

Ostatnio z dumą obserwujemy efekty pracy naszej kancelarii prawnej. Wczoraj (15.11.2022 r.) doprowadziliśmy do sfinalizowania rozmów ugodowych pomiędzy naszym Klientem a stroną przeciwną. Reprezentowaliśmy na etapie pozasądowym przedsiębiorcę, który prowadził działalność gospodarczą jako agent. Łączyła go umowa agencyjna z pewną dużą spółką. Kontrahent postanowił wypowiedzieć naszemu Klientowi tę umowę.

Tło sprawy – umowa agencyjna

Jak wspomnieliśmy, naszego Klienta oraz jego kontrahenta łączyła od dłuższego czasu umowa agencyjna. Mimo że Klient prowadził działalność gospodarczą, to w zasadzie był agentem tylko tego jednego kontrahenta. Wypowiadając umowę agencyjną, kontrahent zaproponował tytułem “rekompensaty” za wieloletnią współpracę kwotę 250.000 zł. Klient nie był tą kwotą usatysfakcjonowany, biorąc pod uwagę jego zaangażowanie i wkład w rozwój sieci sprzedażowej kontrahenta, a także wyniki finansowe generowane dla niego (np. pozyskanie nowych klientów). Tym sposobem Klient poszukiwał w naszej kancelarii wsparcia prawnego, rozważając nawet proces sądowy.

Rozmowy ugodowe i porozumienie

Sprawę Klienta prowadził radca prawy dr Rafał R. Wasilewski. Po szczegółowej analizie umowy i innej dostarczonej przez Klienta dokumentacji ustaliliśmy, jakich roszczeń Klient mógłby domagać się w sądzie. Ponadto oszacowaliśmy koszt procesu oraz jego potencjalny czas. Zakładaliśmy rożne scenariusze rozwoju sprawy. W pierwszej kolejności postanowiliśmy spróbować porozumieć się z kontrahentem bez angażowania sądu. Po długiej korespondencji, kilku spotkaniach online, a także dziesiątkach wiadomości udało się zarówno ustalić warunki porozumienia. Następnie ustaliliśmy treść ugody. Jaki był finał? Zamiast oferowanej przez kontrahenta kwoty 250.000 zł udało nam się uzyskać dla Klienta kwotę 830.000 zł. Dzięki skutecznym i merytorycznym negocjacjom kontrahent postanowił za rozwiązanie umowy agencyjnej z naszym Klientem zapłacić aż 580.000 zł więcej… czyli Klient otrzymał ponad 300% początkowej oferty.

Jeżeli Państwo również potrzebują wsparcia prawnego w negocjacjach warunków umowy albo co do swoich należności, zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii radcy prawnego!

dr Rafał R. Wasilewski