Blog naszej kancelarii

Sukces kancelarii: prawo sportowe – wynagrodzenie agenta sportowego

prawo sportowe radca prawny sukces

Spis treści

Prawo sportowe – opis sprawy

Prawo sportowe to nie tylko kwestie dyscyplinarne czy reguły rozgrywek czy zasady danej dyscypliny. Do naszej kancelarii zgłosił się klient, który zawarł umowę pośrednictwa sportowego. Umowa została zawarta z jednym z klubów sportowych zrzeszonych w pewnym polskim związku sportowym. Zawarta umowa pośrednictwa sportowego polegała na tym, że agent sportowy miał doprowadzić do zawarcia umowy między zawodnikiem a klubem sportowym. Zawodnik miał uczestniczyć w rozgrywkach po stronie klubu sportowego, a agent sportowy miał otrzymać określone w umowie wynagrodzenie. Tak się nie stało. Pomimo zawarcia umowy między klubem a zawodnikiem i zakończeniem sezonu sportowego, agent sportowy pozostawał bez ustalonego wynagrodzenia. Próby dobrowolnego odzyskania należności pozostawały nieskuteczne.

Proces o wynagrodzenie agenta sportowego

Skutkiem tej sytuacji było wniesienie przez naszą kancelarię prawną pozwu o zapłatę wynagrodzenia agenta sportowego. Pozwanym był klub sportowy. Dochodzone roszczenie obejmowało pełną kwotę wynagrodzenia wskazanego w umowie oraz odsetki, których wysokość określono w umowie.

Sąd początkowo uwzględnił roszczenie, wydając nakaz zapłaty. Pozwanym klub sportowy nie dal za wygraną i postanowił wdać się w spór: wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty. Argumentując wniosek o oddalenie powództwa, powołał się na nieważność umowy. Zdaniem klubu sportowego klient naszej kancelarii nie posiadał licencji agenta sportowego wydanej przez polski związek sportowy. Dlatego umowa miała być nieważna, a wynagrodzenie nienależne (bezpodstawne).

Prawo sportowe: korzystny wyrok

W konsekwencji przeprowadzonego postępowania sąd I instancji wydał korzystny dla naszego klienta wyrok. Na podstawie wydanego orzeczenia sąd zasądził w całości wynagrodzenie należne klientowi, odsetki za opóźnienie oraz dodatkowo zwrot wszystkich poniesionych kosztów procesu. Na ten moment wyrok jest jeszcze nieprawomocny.

Przy przedstawieniu argumentacji dla wydania takiego wyroku sąd zwrócił uwagę, że argumentacja naszej kancelarii jest prawidłowa. Mianowicie sąd zgodził się z naszym stanowiskiem, że wewnętrzne regulaminy związku sportowego nie mają wpływ na obrót cywilny i nie ograniczają prawa do zawierania umów pośrednictwa sportowego. Dlatego, nawet jeśli dany związek sportowy ustanawia w swoich regulaminach licencje, to ich brak przez agenta sportowego nie skutkuje nieważnością umowy. Skoro zatem umowa była ważna i została wykonana, to wynagrodzenie należało się agentowi sportowemu.

Przedstawioną sprawę prowadził osobiście radca prawny dr Rafał R. Wasilewski.

Kancelaria – prawo sportowe

Prawo sportowe jest dość niszową dziedziną prawa z uwagi na tzw. autonomię prawa sportowego. Dlatego też spory związane z prawem sportowym nie są często przedmiotem sprawy sądowej. Jednak, jak pokazuje nasza sprawa, do takich sytuacji może dojść. Wówczas skorzystanie z pomocy prawnej może okazać się przydatne. Jeśli potrzebują Państwo wsparcia doświadczonego radcy prawnego, nasza kancelaria zaprasza do kontaktu.

dr Rafał R. Wasilewski