Prawo gospodarcze i kontraktowe

Kancelaria radcy prawnego dr rafał r. wasilewski

Czym jest prawo gospodarcze i kontraktowe?

Prawo gospodarcze jest jednym z obszarów prawa. Cechuje się tym, że reguluje w sposób szeroki prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców oraz inne podmioty gospodarcze, jak spółki. Do tej gałęzi prawa zaliczamy prawo gospodarcze publiczne oraz prawo gospodarcze prywatne. Na czym polega różnica? Otóż prawo gospodarcze publiczne zajmuje się w szczególności funkcjonowaniem organów administracji gospodarczej, a także zasad podejmowania, wykonywania i zakańczania działalności gospodarczej. Natomiast o prawie gospodarczym prywatnym mówimy w związku ze stosunkami prawnymi pomiędzy uczestnikami obrotu gospodarczego. Prawo gospodarcze prywatne to przede wszystkim prawo kontraktowe (prawo różnego rodzaju umów gospodarczych). W opisanym zakresie chętnie udzielimy pomocy prawnej w następujących zagadnieniach:

Nie znaleźli Państwo interesującej Państwa sprawy ?

Prawo gospodarcze - prawnik gospodarczy

Zwyczajowo mówi się, że adwokaci zajmują się prawem karnym i rodzinnym, za to radca prawny specjalizuje się w prawie gospodarczym. O ile obecnie coraz częściej specjalizacja danego adwokata lub radcy prawnego jest kwestią indywidualną, nasza kancelaria radcy prawnego koncentruje się na profesjonalnej pomocy prawnej w zakresie przede wszystkim prawa gospodarczego. Z uwagi na to, że prawo gospodarcze składa się z wielu bardziej szczegółowych dziedzin, radca prawny może udzielić wsparcia w wielu kwestiach prawnych. W szczególności radca prawny może w ramach doradztwa prawnego udzielić porady prawnej na temat dotyczący prawa gospodarczego (np. wyjaśnić, jakie prawa ma podwykonawca robót budowlanych wobec generalnego wykonawcy albo inwestora). Również na radcę prawnego można liczyć w przypadku analizy konkretnej umowy, a także, gdy umowa dopiero jest potrzebna (sporządzenie umowy, wsparcie w negocjacjach co do jej treści). Zastanawiając się albo planując rozpoczęcie działalności gospodarczej także warto skorzystać z usług radcy prawnego - doradzi, jak rozpocząć działalność gospodarczą, jakich formalności dopełnić, jaką formę działalności wybrać. W przypadku spółek radcy prawnemu możemy powierzyć przygotowanie dokumentacji (np. umowy spółki, statutu), a dla funkcjonującej spółki - projektów uchwał czy regulaminów. Warto wiedzieć, że wiele firm stale współpracuje z radcą prawnym, co pozwala na kompleksowe wsparcie prowadzonej działalności na bieżąco (stała obsługa prawna). Wreszcie, gdy np. wejdziemy w spór z kontrahentem, radca prawny może reprezentować nas w sądzie (np. dochodzić zapłaty za niezapłaconą fakturę). W pewnych przypadkach skorzystanie z zastępstwa procesowego przez adwokata lub radcę prawnego może być wręcz niezbędne (np. w sprawach własności intelektualnej).

Kancelaria prawa gospodarczego w Szczecinie

Jeżeli szukają Państwo adwokata lub radcy prawnego w Szczecinie specjalizującego się właśnie w prawie gospodarczym oraz prawie kontraktowym, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Jako kancelaria prawa gospodarczego nastawiliśmy się na pomoc prawną klientom biznesowym (usługi prawne dla przedsiębiorców). Nasza kancelaria radcy prawnego świadczy usługi prawne nie tylko w mieście Szczecin. Radca prawny dr Rafał R. Wasilewski wspiera także klientów z dalszych lokalizacji województwa zachodniopomorskiego, ale także - coraz częściej - klientów z innych miast Polski oraz klientów zagranicznych, m.in. inwestorów.